Kimono dla początkującego - Karate - Bartłomiej Karski - Karate - Strona Domowa
Strona GłównaKarateArtykułyKimono dla początkującego

Kimono dla początkującego

  • PDF
  • Drukuj
  • Email
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

 

 

Karate - Bartłomiej Karski - Karate Karski - Karate Inowrocław - Karate Radziejów - dobór kimona

 

 

Dobieramy kimono do karate

 

Najlepszym strojem do uprawiania karate jest karategi(karatega, kimono), jednak można trenować w dowolnym stroju, który nie ogranicza swobody ruchów. Mogą to być np.: spodnie dresowe i zwykła koszulka, jednak zwyczajowo przyjęło się, że trenujący ubierają się w tradycyjne japońskie kimona. Zapewnia to w pewnym sensie poczucie przynależności do grupy (wszyscy ubierają się tak samo) oraz hołduje tradycji karate-do. Ponadto karatega jest doskonałym strojem treningowym, nie ogranicza ruchów, co przydatne jest podczas kopnięć, wymachów nogami czy innych ćwiczeń rozciągających.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kimon, można powiedzieć, że wybór mamy podobny jak w dziedzinie zwykłych ciuchów, dostępne są najprostsze modele których ceny oscylują w okolicach 60-100zł, jak i modele dla zaawansowanych karateków (zawodników, instruktorów).

W karate, niezależnie od stylu stosuje się karategi najczęściej w kolorze białym. Zarówno bluza jak i spodnie najczęściej wykonane są z bawełny.

Najważniejsze kryteria przy wyborze kimona:

  • wzrost ćwiczącego

  • grubość materiału

  • sposób tkania materiału

 

Wzrost ćwiczącego:

Dla dzieci i młodzieży zaleca się kupować kimona w rozmiarze 10cm większym niż wzrost dziecka.

Dla początkujących ? osoba o normalnej wadze powinna dobrać kimono ok 5 cm większe. Cięższe osoby powinny dodać do swojego wzrostu 10cm.Większy rozmiar karategi przyniesie więcej swobody w talii.

 

 

 

Dobór kimona:

Dla dzieci. Jak wszyscy wiem, dzieci mają to do siebie, ze szybko wyrastają z wszelakiego ubioru. Ta zależność przekłada się również na kimona. Nie warto inwestować więc niebotycznych pieniędzy w wybór kimona, które w niedługim okresie tak czy tak będzie trzeba zmienić. Tutaj właśnie wychodzą nam naprzeciw producenci kimon ? oferują tanie karategi np. Kaiten ECO, które można już zakupić w rozsądnych cenach. Dobrym rozwiązaniem są także kimona Adidas Flash Evolution, ten model szyty jest niejako w dwóch rozmiarach np. 140/150cm, rękawy i nogawki są podszyte 10 cm, gdy dziecko urośnie, wystarczy odpruć i mamy większe kimono.

 

Dla początkujących najlepsze będą proste kimona o luźnym kroju i gramaturze 8 lub 10 oz (gramature kimon zwykło się podawać w uncjach, najczęściej określona jest ona na opakowaniu od kimona). W początkowym okresie nie warto zbytnio się przejmować doborem ubioru, jeśli nie będzie ograniczało naszych ruchów możemy ćwiczyć bez problemu.

Uwaga: Kimona dla początkujących są przeważnie wykonane ze 100% bawełny, trzeba liczyć się z faktem, że taki ubiór przy praniu w wysokich temperaturach skurczy się o kilka centymetrów.

Zamawiając kimono za pośrednictwem instruktora dostępne są atrakcyjne rabaty oraz przeważnie pominąć można koszty wysyłki.

 

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2010 19:30

 

Comments  

 
+1 #1 2012-01-30 14:14
Super będę chodzić na karate! Rodzice mają mnie zapisać! :)
Quote
 

Add comment


Security code
Refresh